top of page

Arheociatide, od kojih su neke klasifikovane  kao koralni sunđeri, bile su uobičajena pojava u kambrijskom periodu prije oko 530 miliona godina, ali su izumrle na njegovom kraju, prije oko 490 miliona godina.

U 1990.-im,sunđeri su naširoko smatrani monofiletiskom grupom; drugim riječima, da su sve potekli od zajedničkog pretka koji je sam po sebi sunđer, i kao "sestrinska-grupa" za sve ostalemetazoa (multi-jednoćelijska životinje), koje i same formiraju monofiletsku grupu.

S druge strane, neke analize iz 1990-ih i oživjele su ideju da su višećelijskim životinjama najbliži evolucijski rođaci hoanoflagelate, jednoćelijski organizmi vrlo slični sunđerima "hoanocite - što bi značilo da je većina Metazoa evoluirala od samih sunđera - i zato sunđeri možda neće biti monofiletska grupa.

Sunđerasti preci možda su doveli i do modernih sunđera i spužve nisu članovi Metazoa.

Analize od 2001. godine su zaključile da su Eumetazoa(složeniji od spužvi) uže vezane za pojedine grupe sunđera nego za ostale.

Takvi zaključci znače da sunđeri nisu monofiletske, jer bi posljednji zajednički predak svih sunđera bio direktni predak Eumetazoa, koje nisu sunđeri.

Studija je 2001. , na osnovu usporedbe ribozoma i DNK, ustanovila da je većina sunđera podjeljena između staklastih sunđera i ostalih i da su Eumetazoa uže povezane sa krečnjačkim sunđer masa kalcij karbonatnim spikulama, nego sa drugim vrstama sunđera.

U 2007., jedna analiza, na osnovu usporedbe RNK, a uglavnom bazirana na poređenju spikula je pokazala da su demospongoje i staklasti sunđeri uže međusobno povezani nego sa krečnjačkim sunđerima, koji su usko povezani sa Eumetazoa.

 

 

 

 

 

 

 

 

Homoscleromorpha najuže povezane sa Eumetazoa;

krečnjačke spužve su sljedeće najbliže

s druge demospongije su evolucijske "tetke" ovih grupa

Chancelloriidae, torbaste životinje čiji su fosili nađeni u kambrijskim stijenama, mogu biti sunđeri.

Analize gore opisanih podatak pokazuje da su sunđeri najbliži preci svih Metazoa, drugim riječima svih multi-jednoćelijskih životinja, uključujući i sunđere i složenije grupa.

Međutim, još jedan poređenje u 2008. godini sa 150 gena u svakom od 21 roda, u rasponu od gljiva do ljudi, ali uključujući i samo dvije vrste sunđera, sugeriše da su Ctenophora najviše bazne loze Metazoa, koje su uključene u uzorak.

Ako je to tačno, ili su se moderne češljaste meduze razvile svoje složene strukture nezavisno od drugih Metazoa, ili su preci sunđera bili složeniji, a svi poznati sunđeri su drastično pojednostavljeni oblici.

Studija dalje preporučuje analize koristeći širi spektar sunđera, a i druge jednostavne Metazoa kao što su Placozoa.

Rezultati takve analize, objavljeni [2009]. godine, ukazuju na to da se može opravdano uvažiti prethodni prikaz.

'Porodično stablo' koje je izgrađeno kombinacijom svih raspoloživih podataka - morfoloških, razvojnih i molekulskih - sugeriše  da su sunđeri zapravo monofiletska grupa, a sa cnidariama čine sestrinsku grupa bilateralnih organizama.

Ostali anatomskih i biohemijski dokazi povezuju Eumetazoa sa Homoscleromorpha, pod-grupom demospongija

 Poređenje u 2007. godini DNK, isključujući staklasti sunđer i češljaste meduze.

 

 

 

 

 

 

bottom of page